
Полонені й зниклі безвісти: Добросердов назвав цифри і розповів, як шукають українців
Про це у інтерв’ю Суспільному повідомив уповноважений із питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов, передає Укрінформ.
«У розшуку перебувають понад 60 тисяч людей. Щодо близько 10 тисяч маємо підтвердження, що вони у полоні. Йдеться як про офіційні підтвердження — від країни-агресорки через Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) — так і про неофіційні», - заявив він.
За його словами, до основних неофіційних джерел інформації належать свідчення тих осіб, хто повернувся з неволі, і пошук по OSINT.
«Окремі громадяни РФ, військові, викладають в інтернет інформацію, з якої ми фіксуємо факт перебування людей у полоні. За допомогою таких джерел працівники мого офісу встановили вже понад півтори тисячі зниклих», - заявив уповноважений.
Добросердов пояснив, що офіційне підтвердження полону відбувається виключно через канали МКЧХ.
«У Женеві в цієї організації є центральне агентство розшуку. Через нього ж ми інформуємо і російську сторону про полонених росіян — що такий-то перебуває в нас, щодо нього забезпечується дотримання прав, передбачених Женевською конвенцією. Аналогічно нам хотілось би розраховувати, що так відбувається і з іншого боку», - зазначив він.
За його словами, наразі при розумінні загальної кількості зниклих безвісти і тієї кількості осіб цієї групи, що була підтверджена офіційно через канали Червоного Хреста, є усвідомлення того, що значна кількість людей в російському полоні офіційно не підтверджена.
Відповідаючи на питання про те, де розмежовуються функції Секретаріату уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин і Координаційного штабу з питань поводження з полоненими у контексті обміну тілами з РФ, уповноважений поінформував, що функцією очолюваної ним інституції є «координація дій, які пов'язані з пошуком осіб, зниклих безвісти».
«Ми не проводимо експертизи, не розслідуємо провадження. Однак маємо доступи до всіх баз даних, реєстрів, комунікуємо з родинами, з міжнародними партнерами. Наше завдання — виявити проблеми неузгодженості і в законодавстві, і у взаємодії між різними органами, і ефективно на це впливати. Але іноді ми «натягуємо» на себе трошки більше», - пояснив Добросердов.
Він додав, що Координаційний штаб загалом є тимчасовим органом, до складу якого входять, зокрема, і представники Міністерства внутрішніх справ, Міноборони, Служби зовнішньої розвідки, СБУ тощо.
«Їхнє завдання більш цілеспрямоване — стосується переговорів з країною-агресором, обмінів, повернення цивільних заручників. Тобто в цій частині роботи головними акторами виступають саме вони», - зазначив уповноважений.
Як повідомляв Укрінформ, 25 лютого 2025 року у Нацполіції заявили, що в Україні кількість безвісти зниклих знаходиться на рівні біля 70 тисяч.